BieganieJerusalem Marathon 2012Maratony - 2012

Jerusalem Marathon w cieniu konfliktu.

W 2011 roku w pierwszym w historii maratonie zorganizowanym w Jerozolimie Kenijczyk Robert Cheruiyot był pierwszym biegaczem, który przekroczył oficjalną linię mety ale został skwalifikowany dopiero na czwartym miejscu. Stało się tak ponieważ prowadząca trójka innych kenijskich biegaczy została błędnie w końcowej fazie biegu skierowana na metę półmaratonu, która była kilka przecznic dalej. Przekroczyli tę linię ponad minutę przed Cheruiyotem. Po dyskusjach organizatorzy wyścigu ustalili, że trzej Kenijscy biegacze oficjalnie otrzymali trzy najwyższe miejsca pomimo, że nie przekroczyli rzeczywistej linii mety. Podjęto taka decyzję bo faktycznie pokonali oni dystans ponad 42 kilometrów 195 metrów najszybciej pomimo, że nie do końca po tej samej trasie co pozostali uczestnicy.

Maraton w Jerozolimie odbył się pomimo zaciętych protestów Palestyńczyków  i lewicowców izraelskich. Jednym z przedmiotów sporu była trasa, która częściowo miała biec przez sporne terytoria wschodniej Jerozolimy. Terytoria te zostały zajęte przez Izrael w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku i do dziś uznawane są za terytoria okupowane. Palestyńczycy chcą aby wschodnia Jerozolima była stolicą ich przyszłego, obiecanego państwa. W końcu organizatorzy zmienili trasę tak by nie biegła przez sporne tereny.

Emocje wokół biegu wzmocnił zamach bombowy na dwa dni przed imprezą. Jedna osoba zginęła a blisko 30 zostało rannych. Spowodowało to, że trasa biegu obstawiona była przez uzbrojonych żołnierzy. Wobec tego wszystkiego wydaje się, że jeśli pomyłka na finiszu była największym problemem organizatorów to można uznać wydarzenie za sukces.

We wszystkich imprezach – maraton, półmaraton i bieg na 10 kilometrów wzięło udział około 10 tysięcy biegaczy. Polka, Wioletta Kryza zajęła trzecie miejsce wśród kobiet z czasem 2.51.17. Według jej słów był to jeden z najcięższych biegów  w jakich uczestniczyła. Ukształtowanie trasy wskazuje bardziej na bieg górski niż zwyczajny maraton.

Jerusalem Marathon 2012 odbędzie się 16 marca 2012. Zapisy przyjmowane są do 3 marca.

W roku 2012 bieg budzi ponownie dużo kontrowersji. Mufti Jerozolimy szejk Mohamed Hussein – muzułmański prawnik i teolog wydający oficjalne interpretacje w sprawach życia państwowego i prywatnego, związanego z islamem oskarża Izrael o wykorzystywanie maratonu do dalszej judeizacji Jerozolimy (palestyńskie ostrzeżenie).